Rodian Beach Volleyball Cup 2012 - Junior Mixed Tournament

Σάββατο, 25 Αυγούστου – Αθλητικό Κέντρο «Καλλιπάτειρα»

Ξεπέρασαν κάθε προσδοκία οι συμμετοχές στο αναπτυξιακό τουρνουά μπιτς βόλεϊ για μικτές ομάδες που διοργάνωσε ο Ροδιακός Σύλλογος Φίλων Πετοσφαίρισης ‘Τελχινίς’. Tο Junior Mixed Tournament πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Rodian Beach Volleyball Cup 2012 και πήραν μέρος περισσότερα από 50 αγόρια και τα κορίτσια τα οποία αγωνίστηκαν σε τρεις κατηγορίες.

Στην κατηγορία των προχωρημένων οι 8 μικτές ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή αγωνίσθηκαν με το σύστημα του διπλού αποκλεισμού. Την 1η θέση πήραν η Νικολέτα Αμορανίτη με τον Σταύρο Ρουσέττο που νίκησαν στον μεγάλο τελικό τη Νεφέλη και τον Γιάννη Δικαστόπουλο. Στους ημιτελικούς οι δύο φιναλίστ είχαν αποκλείσει, αφήνοντας τους στην 3η θέση τους Κώνσταντίνα Φουντουραδάκη / Κώστα Χειμεωνέττο  και Νένα Κουκουγκελη / Λέντσι Ορμενάι.

βίντεο με φάσεις από τον τελικό

Ημιτελικοί

Νεφέλη Δικαστοπούλου / Γιάννης Δικαστόπουλός - Νένα Κουκουγκέλη / Λέντσι Ορμενάι 2-0 (15-08,15-06)

Νικολέτα Αμορανίτη / Σταύρος Ρουσέττος – Κων/να Φουντουραδάκη / Κώστας Χειμωνέττος 2-0 (15-11,1512)

Τελικός

Νεφέλη Δικαστοπούλου / Γιάννης Δικαστόπουλός - Νικολέτα Αμορανίτη / Σταύρος Ρουσέττος 0-2 (18-21,17-21)

Τέτα Ταμβακά / Βασίλης Αλεξίου

Στην επόμενη κατηγορία δημιουργήθηκε ένας όμιλος με 6 ομάδες που έπαιξαν μεταξύ τους ‘όλοι με όλους’. Αήττητη παρέμεινε η ομάδα των  Άννα Γερολύμου και Γιάννης Σαρικά ενώ μία ήττα έκανε το ζευγάρι Αγγελίνα Κώτη / Σπύρος Κουτσιας.

Συμμετείχαν ακόμη τα ζευγάρια:

Αγγελική Αγγελή / Κρίστιαν Χατζημανώλης

Κατερίνα και Αλέξανδρος Δεληγιώργης

Κατερίνα Κυπριώτη / Φραντζής Αράπης

Νένα Κότσια / Κυριάκος Γαλανός

Όσες ομάδες δεν ήταν μικτές στη σύνθεσή τους αγωνίστηκαν στην 3η κατηγορία του τουρνουά. Την 1η θέση πήραν η Άννα Γερολύμου και η Κατερίνα Κυπριώτη που επικράτησαν στον τελικό με 2-1 σετ (10-15, 15- 13 και 15-8) των Αλέξανδρου Δεληγιώργη / Μανώλη Παπαντωνίου